Aminek használatával szebbé válnak a mindennapok
1, Kommunikáció
Az első és legfontosabb alapja a jól működő párkapcsolatoknak. Sokan azt gondolják, ők mindent megbeszélnek a párjukkal és vannak, akik alig beszélgetnek, de nem is a mennyiség számít, hanem az hogy milyen közlésmódon beszélgetünk a partnerünkkel. Van, amikor elfogy a türelmünk a másik értetlenségén, vagy eleve feszültek vagyunk, amitől olyan szavak hagyják el a szánkat, amiket később megbánunk, márpedig a kimondott szavaknak érzelmi hatása keletkezik. Az érzelmi hatások lehetnek pozitívak és negatívak is attól függően, hogy hogyan kérünk vagy beszélünk meg egy adott dolgot, problémát. Ha azt szeretnénk elérni, hogy a párunk jobban figyeljen ránk, akkor érdemes egy múltbéli pozitív cselekedetét felemlíteni. Pl így kérj: „Olyan hálás vagyok neked, amiért legutóbb, amikor egy fárasztó nap után haza jöttem, rend várt itthon.” Így ne kérj: „Már megint a rendetlenség fogad itthon, soha nem fogod észrevenni, hogy én is fáradt vagyok!” Ugye mennyire másképp hangzik a két megfogalmazás, ahogyan a párodtól szeretnéd kérni, hogy segítsen neked? Másik nagyon jó példa az, amikor körbe írjuk, magyarázzuk, hogy mit is szeretnénk, de nem egyenesen beszélünk róla. Pl: megtetszett egy új ruhadarab, amit szeretnénk megvásárolni, de az ára végett szükséges megbeszélni a párunkkal, hogy megengedhetjük-e most ezt magunknak. Végül, amikor hazaérünk, nem azt mondjuk, hogy „Ma jártam egy üzletben és felpróbáltam egy szép nadrágot, ami tökéletesen állt rajtam! Viszont az ára kissé borsos volt, ezért most nem vettem meg, de szeretnék róla beszélni, hogy mikor lehet aktuális.” Ehelyett így kezdjük a mondatot: „Összefutottam a szomszédasszonnyal a városban, aki éppen ruhákat vásárolt a férjével, mert ők megtehetik!” Ebből aztán csak annyit fog érteni, hogy ő azt sem tudja miért, de bántva van, miközben próbálja kitalálni a gondolataidat. Próbáljunk meg odafigyelni, hogy mit is szeretnénk kommunikálni, mert sokkal egyszerűbbé, könnyebbé válnak a megbeszélések, mint amikor hirtelen felindulásból neki esünk a másiknak.
2, Bizalom
Amikor bizalmunkkal ajándékozzuk meg a másik felet, akkor egy döntést hozunk arról, hogy jó kezekbe helyezzük titkainkat, eszméinket. Bizalom nélkül nincs jó kapcsolat. Bízni azt jelenti, hogy hiszünk a közös jövőben, az első nehézség nem lehet akadálya a kapcsolatunknak. Problémák mindig lesznek, de nem mindegy hogyan állunk a megoldáshoz. Aki hittel és bizalommal van egy párkapcsolatban, az bízik a másik fél jóindulatában és képességeiben, ezáltal nyitottá válik az esetleges problémák megoldásában. A hit és a bizalom az elköteleződéshez vezető út, amiben érezzük, hogy a másik féllel hosszú távon tervezzük az életünket.
3, Tisztelet
A tisztelet a magatartás egyik formája. Viselkedésünk megnyilvánulásai határozzák meg, mennyire tudjuk a tiszteletünket kimutatni a kapcsolatunkban. Tiszteletadással ismerjük el a másik fél nagyrabecsülését, értékes tulajdonságait. Tekintettel vagyunk a másik fél szavaira és érzelmeire, amiket nem kérdőjelezünk meg és nem utasítunk el csak azért, hogy a saját érdekeinket helyezzük előtérbe a másikkal szemben. Amikor sértő, bántó szavakat használunk a másik félre, illetve nem hallgatjuk meg a felénk irányuló kéréseit, akkor kinyilvánítjuk, hogy nem tiszteljük őt.
4, Elfogadás
Az elfogadás a másik fél felé való pozitív odafordulás. Elfogadjuk őt annak a személynek aki és nem próbáljuk megváltoztatni arra a saját magunk alkotta képre, amiben el tudjuk fogadni őt magunk mellett. Mindenki más családba születik, ezért teljesen más tapasztalatai lesznek bizonyos dolgokról, helyzetek megoldásáról. Amikor nem értünk egyet valamiben, az azért van, mert nem vagyunk hajlandóak a másik fél véleményét is elfogadni, azt gondoljuk, csak a mi általunk ismert megoldásrendszer lehet a helyes. Nem árt olykor feltenni magunknak a kérdést, hogy ha elutasítóan reagálunk a másik véleménye felé, akkor ő majd elfogadóvá válik- e a gondolataink felé?
5, Megbecsülés
A megbecsülés a másik fél értékeinek az elismerése. Tudtára hozzuk a párunknak azokat az ismert erényeit, készségeit, melyeket nagyra tartunk benne. Amikor elismered a párodat, akkor jelzed felé, hogy büszke vagy rá, ami talán az egyik legnagyobb pozitív mágnes a kapcsolatotokban. Az elismerő, bátorító szavak erősítik a megbecsülést két ember között. Mindennap legalább egy mondatban jelezd a párodnak azt, hogy mi az, amit értékelsz benne.
6, Biztonság
Az életviszonyoknak azon rendje, ahol veszélynek, félelemnek alig van lehetősége. A párkapcsolatban a biztonságot, azaz érzés adja, hogy tudjuk, a másik fél ott van, amikor szükségünk van rá. Távol áll tőlünk a félelemnek azon érzése, hogyha hibázunk vagy akaratunkon kívül is, de megbántjuk a másikat, akkor elhagyjon minket. Amikor biztonságban érezzük magunkat, akkor tudjuk, bármi történjen is velünk, van egy társunk, aki meghallgat, őszintén megérti a problémáinkat és az érintéseiben vigasztalást találunk.